Zaloguj się Załóż konto
Odpowiedz 
Licencja, a tworzenie stylów
30.03.2011, 13:09
Licencja, a tworzenie stylów
Wiele powiedziano już na temat stylów dla różnych skryptów, w tym MyBB. Wiele też było na temat kiedy styl jest kradziony, kiedy zmodyfikowany, a kiedy uznany za styl własny. Trzeba zacząć od tego, że MyBB jest skryptem opartym o licencję GNU General Public License. Jak skrypt tak i styl domyślny, na którym są oparte wszystkie style (bo nawet jeśli modyfikowałeś szablon xxxstyle, który był bazowany na domyślnym to i ten Twój jest przeróbką). Licencja GNU/GPL posiada cztery założenia, których niespełnianie wiąże się z tym, że styl nie jest dla MyBB.
Cytat:
* wolność uruchamiania programu w dowolnym celu (wolność 0)
* wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1)
* wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu (wolność 2)
* wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność (wolność 3).

Idąc tym tropem style, które tworzymy nie są nasze. Właściciel jest autorem grafiki oraz zmodyfikowanego kodu, w którym powinien podać autora. Style również nie powinny być sprzedawane gdyż licencja mówi o wolnym oprogramowaniu, ale to co uważacie za słuszne przyjęło się tylko dlatego, że developerzy to olali, a użytkownikom to przypasowało.

Więc w skrócie mówiąc:
- kara jaką można ponieść jest kara za plagiat (jeśli podpiszesz się pod nie swoim dziełem, które nie zostało zmienione)
- modyfikacja stylu (nie mylić z dostosowanie stylu) czyni Cię właścicielem jego zmodyfikowanej wersji i powinna zawsze zawierać informacje o autorze pierwotnego (chyba, że jesteś super uber pr0 i piszesz style od zera - pustego obszaru w edytorze)
- wszystkie style powinny być zawsze udostępnione za darmo (co nigdy się nie zdarzy)
- jesteś właścicielem szaty graficznej, kod jest zawsze modyfikacją

Temat ma być informacją "prawną" na te wszystkie pytania. Jeśli ktoś chce coś dodać lub uważa, że jest źle sformułowane, proszony jest o napisanie na PW. Jeżeli Twoje pytanie nie zostało w powyższym tekście wyjaśnione to napisz.

Tworzę style dla MyBB na zamówienia - sprawdź. | Mój we-blog - projekty, szablony, pierdoły | Nie pomagam PW! Problem? Pisz na forum.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30.03.2011, 14:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.03.2011 14:35 przez XemiX.)
RE: Licencja, a tworzenie stylów
Ależ styl niekoniecznie trzeba wydać na licencji GNU/GPL - można na innej i można też go sprzedać.
(30.03.2011 13:09)Johnny B napisał(a):  - jesteś właścicielem szaty graficznej, kod jest zawsze modyfikacją
Tutaj dobrze napisałeś - potocznie większość z nas piszę "Sprzedam styl MyBB" - tutaj oczywiście chodzi o szatę graficzną(tak mi się przynajmniej wydaje). Szata graficzna to jest coś co się sprzedaje, a, że styl stoi na domyślnym szablonie - trudno.
Moje zdanie na ten temat jest takie - tworzę styl, czy też modyfikuję domyślny jak Ty tu piszesz - nie ważne czy go publikuje za darmo czy odpłatne - jest on moją własnością, a konkretnie szata graficzna. Zakodowany styl, czyli szata graficzna + np. domyślne szablony MyBB sprzedaje się dlatego, że jest wygodniej dla kupującego - jeśli kupi szatę od razu ma zakodowane.

Tworzenie stron www - wBoard.net
System prywatnych Presell Pages - Precle.xemix.eu
Grupa profesjonalnych katalogów stron - Katalogi.xemix.eu
30.03.2011, 16:01
Cytat:Idąc tym tropem style, które tworzymy nie są nasze. Właściciel jest autorem grafiki oraz zmodyfikowanego kodu, w którym powinien podać autora.
Powinien podać niezmodyfikowane źródła.
Cytat:Style również nie powinny być sprzedawane gdyż licencja mówi o wolnym oprogramowaniu, ale to co uważacie za słuszne przyjęło się tylko dlatego, że developerzy to olali, a użytkownikom to przypasowało.
Za twory oparte na licencji GNU GPL można pobierać opłaty.

Cytat: - modyfikacja stylu (nie mylić z dostosowanie stylu) czyni Cię właścicielem jego zmodyfikowanej wersji i powinna zawsze zawierać informacje o autorze pierwotnego (chyba, że jesteś super uber pr0 i piszesz style od zera - pustego obszaru w edytorze)
Czym różni się modyfikacja od dostosowywania stylu? Tworzenie stylu od zera nie jest niczym uber pr0. Wink

Cytat: - wszystkie style powinny być zawsze udostępnione za darmo (co nigdy się nie zdarzy)
Nieprawda.

Cytat: - jesteś właścicielem szaty graficznej, kod jest zawsze modyfikacją
Grafika jest integralną częścią stylu i nie widzę powodu, dla którego mielibyśmi traktować je w inny sposób.

(30.03.2011 14:35)XemiX napisał(a):  Ależ styl niekoniecznie trzeba wydać na licencji GNU/GPL - można na innej i można też go sprzedać.
Modyfikacja dzieła na licencji GNU GPL nakazuje ci wydać modyfikację na tej samej licencji.

Postęp tłumaczenia: 96% [##############################]
[marines w sieci]> FB :: Launchpad :: Blog
31.03.2011, 14:15
Sprzedać można dlatego, że licencja na, której stoi MyBB zezwala na pobieranie odpłat za skrypt lub jego elementy. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś mógł handlować MyBB za pieniądze ? życzę szczęścia i głupich.

Cytat:Modyfikacja dzieła na licencji GNU GPL nakazuje ci wydać modyfikację na tej samej licencji.
Ależ niekoniecznie.

Nie będę wam prawić morałów, pewnie zaraz ktoś zaprzeczy zgodność z prawdą mojej wypowiedzi. W każdym razie GNU GPL pozwala na bardzo dużo i autorom mybb wcale nie ubędzie chwały kiedy na forum z 5 000 postów i 200 userami usunie się stopkę.

Dziękuje, do zobaczenia.

[Obrazek: 31349.png]
[Obrazek: 28026.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
31.03.2011, 14:22
(30.03.2011 16:01)marines napisał(a):  Za twory oparte na licencji GNU GPL można pobierać opłaty.

A mógłbyś przytoczyć tutaj jakiś argument/źródło? Zawsze się spotykałem z tym, że ta licencja nakazuje wypuszczać za darmo i nie pobierać opłat, a jeżeli dany produkt nie spełni wszystkich warunków nie może być podpisany ową licencją.

Tak patrząc na Wasze odpowiedzi (które mnie bardzo cieszą, oto mnie chodziło w tym temacie) stwierdzam, że style są darmowe - płacimy za pracę jaką włożyli w to programiści/graficy. Smile

Tworzę style dla MyBB na zamówienia - sprawdź. | Mój we-blog - projekty, szablony, pierdoły | Nie pomagam PW! Problem? Pisz na forum.
31.03.2011, 14:30
(31.03.2011 14:22)Johnny B napisał(a):  A mógłbyś przytoczyć tutaj jakiś argument/źródło?
Proponuję przeczytać samą licencje oraz poprawnie ją zinterpretować.

(31.03.2011 14:22)Johnny B napisał(a):  Tak patrząc na Wasze odpowiedzi stwierdzam, że style są darmowe - płacimy za pracę jaką włożyli w to programiści/graficy. Smile
Suma sumarum za coś lepszego zawsze płacić musimy. Najwyraźniej style nie są darmowe, ponieważ musimy za nie zapłacić.

Idąc twoim tokiem myślenia o wszystkim można tak powiedzieć np auto jest darmowe, płacimy za pracę ludzi, którzy stworzyli samochód oraz za materiały. Imo takie rozumienie "no price" jest całkowicie błędne.

31.03.2011, 14:50
(31.03.2011 14:15)Tidusek napisał(a):  
Cytat:Modyfikacja dzieła na licencji GNU GPL nakazuje ci wydać modyfikację na tej samej licencji.
Ależ niekoniecznie.
Ależ koniecznie. Wink
http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html...mmercially

(31.03.2011 14:22)Johnny B napisał(a):  
(30.03.2011 16:01)marines napisał(a):  Za twory oparte na licencji GNU GPL można pobierać opłaty.

A mógłbyś przytoczyć tutaj jakiś argument/źródło?
Oczywiście.
http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html...AllowMoney

(31.03.2011 14:30)Tidusek napisał(a):  Proponuję przeczytać samą licencje oraz poprawnie ją zinterpretować.
Tobie też to polecam. Smile

31.03.2011, 14:57
Dziękuję najmocniej, o ripostę nie prosiłem, aczkolwiek prędzej zasnę niż doczytam to do końca. Są cztery wolności, które zezwalają na prawie wszystko ? dziękuję, to mi wystarczy. Nie mam żadnych roszczeń czy obiekcji do pobierania opłat za cokolwiek na jakiejkolwiek licencji, po prostu podaję się na ludzką uczciwość i zasady moralne.

Temat wyczerpany, rozwiązaniem problemu autora tego tematu jest przeczytanie licencji.

31.03.2011, 15:00
Nie wiem o czym mówisz, ale kontrowersje związane z licencją GNU GPL nigdy nie zostaną wyczerpane. Wink

31.03.2011, 15:03
Masz rację, ten dokument najzwyczajniej pozwala na zbyt dużo i ludzie szukają problemu, bo mają za dużo przestrzeni.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Forum MyBBsite.pl wykorzystuje cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie, więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuję politykę prywatność, zamknij informację